“En l’advocacia dels negocis la internacionalització és una tendència inevitable”

Per Alexander Salvador.
Barcelona.
 

Javier Berrocal és Managing Partner i soci fundador de Santiago Mediano Abogados. Anteriorment va treballar com a advocat en firmes capdavanteres internacionals, tant espanyoles com a anglosaxones. Durant els seus últims 15 anys el seu tracte diari ha estat amb clients nacionals i internacionals que inclouen tot tipus d’assumptes corporatius, en companyies d’energia i medi ambient, tèxtil, càrrega, logística i distribució, editorials, tecnologia i software, e-commerce i companyies d’internet.

En quin moment un despatx com Santiago Mediano Abogados es planteja internacionalitzar-se?

Històricament pel perfil de clients amb el qual treballem, els socis fundadors sempre hem comptat amb una tipologia de client internacional. Crec que en el mateix ADN dels fundadors ja es trobava aquesta vocació d’internacionalització. A partir d’aquí, durant els últims anys el procés d’internacionalització s’ha convertit en un fet absolutament impossible d’aturar. La globalització afecta transversalment a qualsevol tipus d’indústria, empresa i sector. I des de Santiago Mediano Abogados l’única cosa que hem fet és aprofitar els nostres orígens per desenvolupar i enfocar l’estratègia del despatx en aquesta línia.

Entrevista a Javier Berrocal

Per on ha de començar el procés d’internacionalització?

Normalment, comença sempre per les persones. En aquest tipus de treball és fonamental que aquelles persones que conformen el teu equip tinguin una vocació internacional, que tinguin una formació i una experiència en aquesta línia i a més una versatilitat idiomàtica.

D’altra banda, el despatx ha de tenir clar que és una decisió estratègica, perquè de vegades treballar amb aquest tipus de condicionants internacionals té les seves connotacions; No tots els despatxos volen assumir el que implica oferir un assessorament en línia internacional.

Parlant de decisions estratègiques, quina opció d’internacionalització li sembla més adequada? Obrir oficines pròpies on s’exerceixi dret local, oficines d’acompanyament de clients, franquiciar una marca assentada i potent d’una altra firma…

Al meu entendre, normalment, no hi ha males idees; La clau és l’execució. Crec que la idea es sobrevalora, atès que el paper ho aguanta tot i totes les estratègies poden ser bones, no obstant això, l’execució és fonamental. I a l’hora d’executar has de tenir en compte les teves pròpies limitacions, els recursos que ostentes, etç… En aquest sentit, crec que la clau és analitzar les teves capacitats i identificar com és l’estratègia que millor podràs executar en atenció a les teves capacitats. Per exemple, per a un despatx de la tipologia de Garrigues, una expansió sobre la base d’oficines pròpies pot permetre’s si es pot executar fantàsticament, i això pot resultar una estratègia adequada per a la seva estructura.

I en el vostre cas concret?

En el nostre cas, creiem que representem un model disruptiu en relació al que actualment existeix. Nosaltres la internacionalització la vivim des d’un punt de vista intern, és a dir, els nostres equips són equips internacionals d’advocats internacionals; En el despatx comptem amb quatre o cinc nacionalitats, parlem set o vuit idiomes i l’experiència dels nostres advocats està molt centrada en el caràcter internacional. La nostra visió és que som un despatx internacional amb seu a Madrid i Lisboa i el nostre treball és acompanyar als nostres clients en un entorn internacional cada vegada més complicat. És cert que en aquest acompanyament necessites assessorament de despatxos locals, és un tram que s’ha de cobrir; Per aquest motiu, nosaltres hem optat pel partnership.

Per què?

Perquè ens sembla la fórmula idònia. Per exemple, nosaltres comptem en el nostre equip amb una advocada suïssa; Recentment, estem assessorant a una corporació espanyola en un conflicte que tenen a suïssa. La seu d’aquesta corporació es troba a menys de 600 metres de les nostres oficines i pot parlar amb la nostra advocada, que parla perfectament espanyol, té doble titulació i és capaç de traduir la naturalesa d’una institució jurídica suïssa a l’entorn espanyol. Aquest fet té un gran valor per al client.

Addicionalment, tenim un altre gran avantatge comparatiu; El preu. Indubtablement, el cost per hora d’un advocat a Suïssa multiplica gairebé per dos el cost per hora d’un advocat a Espanya; Essent per a nosaltres un servei d’alt valor. I en aquest sentit, comptem en el nostre equip també amb un advocat anglès, un advocat nord-americà, una advocada cubana, tenim fins a advocats que parlen rus. Però, no solament és una qüestió idiomàtica, sinó també cultural; El nostre equip ve de despatxos internacionals, ve de treballar en matèries internacionals i això afavoreix que sapiguem treballar en entorns internacionals.

Primer Madrid, després Lisboa. Què us va portar a decidir desembarcar a Lisboa?

En primer lloc, ens va portar el fet que moltes multinacionals veuen el mercat espanyol i portuguès com un únic mercat ibèric. Aquest fet ens va cridar l’atenció a força d’interactuar amb els nostres clients, vèiem que molts d’ells cobrien el territori espanyol i el territori portuguès. A partir d’aquí, nosaltres havíem portat una bona relació amb un despatx portuguès, fa anys decidim consolidar-la i finalment l’hem integrat. Però, sota aquesta premissa per als clients, normalment, el mercat ibèric és un mercat únic.

Entrevista a Javier Berrocal

Amèrica llatina ha de ser el següent pas?

Teòricament hauria de ser-ho per la proximitat de la llengua. Però, al final estem veient molta oportunitat de negoci al mercat jurídic anglosaxó; Anglaterra, Estats Units i Middle East són mercats on treballar en anglès i sotmetre’s a Dret anglès és bastant habitual. D’altra banda, també hi ha un tema de competència, és a dir, Amèrica llatina ara mateix és un objectiu crític per a molts despatxos, amb la qual cosa és veritat que és més complicat oferir un valor diferencial al client espanyol que va cap allà, que en altres territoris on no hi ha aquesta competència.

Llavors, una bona estratègia podria ser oblidar el mercat d’Amèrica llatina i atacar a l’asiàtic?

Vaig estar sondejant el mercat asiàtic fa un parell d’anys, no obstant això, des del meu punt de vista, és un mercat massa gran per encara afrontar-ho. No obstant això, estem portant temes a Qatar; Un mercat en el qual hem detectat que hi ha possibilitats i on hem establert un acord amb un partner local. Creiem que en aquest mercat podem fer un bon treball atès que gran part de la contractació internacional està sotmesa a llei anglesa o suïssa; Atenent a això, amb el nostre equip d’advocats i l’experiència que tenim en aquest tipus de contractacions podem fer un bon equip i un bon treball amb el nostre partner local per assessorar en aquest tipus de treballs.

Fa poc vaig llegir un article del seu soci, el senyor Santiago Mediano, en FORJIB, que exposava que, cito textualment, “els advocats no podem sostreure’ns del procés globalitzador, o haurem d’acceptar quedar al marge dels temps que corren. Per això els despatxos d’advocats prescindeixen del seu caràcter local.” Hem d’entendre-ho com globalitzar-se o morir?

Crec que al final en la part legal sempre hi hauran trams que seran locals. És un fet que no podem negar, però, també és veritat que estem en un entorn cada vegada més global i això és un fet que ni podem negar ni podem anar en contra. Així doncs, fins i tot en aquests trams locals, un client pot ser internacional amb la qual cosa has d’entendre efectivament com funciona. Per exemple, pots tenir com a client a una multinacional nord-americana i que tingui un litigi a Espanya. És veritat que la teva qualificació serà espanyola i el treball serà espanyol, per dir-ho així. Però, és indubtable que aquest treball té dos vessants; La vessant de l’execució de l’operació i la de la connexió amb el client. Un advocat no pot no entendre quins són els mecanismes d’una empresa d’aquesta naturalesa. Des del meu punt de vista aquest fet forma part de la globalització.

Un advocat, per exemple, si no sap parlar anglès per molt bon advocat que sigui portant temes processals tindrà molt difícil competir per aquest tipus de treballs si no és capaç d’expressar-se i connectar amb l’advocat intern de Santa Mónica o de Londres. I en aquest sentit estic d’acord amb el que diu el meu soci en aquest article, que estem en una situació en la qual hi ha indubtablement una sèrie de qüestions que hem d’interioritzar; La globalització és una d’elles i l’ús de noves tecnologies un altre. Crec que la professió i el sector es mou cap aquestes línies, sense dubte. Al final, en l’advocacia dels negocis la internacionalització és una tendència inevitable.

Finalment, un últim enfocament més cap a lo concret. Com afecta, precisament, la internacionalització respecte a un despatx amb un component d’especialització en Propietat Intel·lectual com Santiago Mediano Abogados?

Sorprenentment és una de les matèries que millor assumeix la internacionalització i aquest fet és en bona base pel dret substantiu. Per exemple, copyright és una base del Dret territorial però amb una xarxa de convencions internacionals molt extensa que ha provocat que hi hagi una homogeneïtzació d’aquest tipus de tasques. El tractat de Berna ofereix un instrument que homogeneïtza molt el tractament d’aquest dret. És veritat, que haurà determinades qüestions de nou on el tram local pot tenir un pes rellevant; Un litigi sobre una infracció de dret de marca o de patent hauràs de gestionar-ho des d’un punt de vista territorial, ara bé, disseny d’estratègies, de protecció, de llicències d’actius intangibles es poden gestionar perfectament des d’aquí, encara que l’enfocament internacional sigui crític.

Deixa un comentari

L'adreça electrònica no es publicarà. Els camps necessaris estan marcats amb *